Wyzwania, które warto przed sobą stawiać każdego dnia!

Porady Zebry Radźki

Stawianie sobie samemu wyzwań, próbowanie trudnych rzeczy i wypracowywanie zdrowych, choć początkowo niewygodnych nawyków może odmienić nasze życie na lepsze. Droga ku temu niekoniecznie jest łatwa i przyjemna, ale jej pokonanie może się bardzo opłacić.

 
  • Zmiana życia na lepsze rozpoczyna się od niewielkich zmian, które z początku mogą wydawać się uciążliwe
  • Warto zacząć dzień od wcześniejszego wstawania i ćwiczeń fizycznych
  • Nie bez znaczenia jest też czytanie książek, tych lżejszych dla przyjemności

Czasem zmiana życia na lepsze wymaga zmian, które początkowo wydają nam się uciążliwe. Choć to często drobiazgi, które dotyczą życia codziennego, są niewygodne, nieprzyjemne lub po prostu wymagające dodatkowego wysiłku. Jednak jeśli się przemożemy i wdrożymy te zwyczaje w swoje życie, możemy zobaczyć ogromną poprawę jego jakości.

Oto wyzwania, które naprawę warto stawiać przed sobą każdego dnia:

1. Wstawaj jak najwcześniej

Im wcześniej się budzisz, tym dłuższy jest twój dzień. I poranku masz o wiele lepsze warunki do pracy, możesz znaleźć więcej czasu dla siebie.

2. Zaczynaj dzień od ćwiczeń

Foto: Shutterstock

Poranek to najlepszy moment na ćwiczenia. Kilkunastominutowy trening sprawi, że będziesz miał więcej energii, będziesz lepiej się czuł i pracował. Ponadto jest o wiele większa szansa, że zapomnisz o treningu, jeśli odłożysz go na później lub nie będziesz miał na niego sił po pracy.

3. Bierz zimny prysznic

To może być bardzo nieprzyjemne, szczególnie zimą, jednak naukowcy przekonują, że zimny prysznic jest dobry dla naszego zdrowia. W artykule opublikowanym w Medical Daily grupa badaczy udowadnia, że zimna woda działa ujędrniająco na skórę, redukuje stres i poprawia krążenie krwi.

4. Zapisuj wszystko, co jesz

Dzięki notowaniu wszystkiego, co zjadamy, możemy dowiedzieć się, jak tak naprawdę wygląda nasza codzienna dieta. Okazuje się, ile pochłaniamy cukru czy tłuszczu, czy zjadamy odpowiednio dużo warzyw itd.

5. Bądź szczery

To jedno z trudniejszych wyzwań, jednak bycie szczerym ze sobą i z innymi to jedna z najzdrowszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla własnej głowy.

Filozof Ryan Brown radzi, by każdy usiadł pewnego dnia i napisał listy do osób, którym ma coś (dobrego lub złego) do powiedzenia. Samo napisanie o tych prawdziwych emocjach, pozwoli je uwolnić.

– Zapamiętaj uczucie, które pojawiło się w tobie, gdy napisałeś list. Niech zostanie z tobą na zawsze – przekonuje Ryan Brown.

6. Podważaj wszystko

Nie przyjmuj niczego na wiarę i nie uznawaj niczego za niepodważalne. Chodzi o to, byś cały czas pytał, sprawdzał i chciał się dowiadywać. Jeśli wyrobisz sobie taki nawyk, nigdy nie przestaniesz być ciekawy świata i twój umysł pozostanie otwarty.

7. Jedz tylko pełnowartościowe jedzenie

Foto: Cesarz / Shutterstock

Codziennie czeka na nas wiele pokus – słodycze, fast foody, niezdrowe przekąski. Wyrzeczenie się ich może przez chwilę sprawiać trudność, jednak w dłuższej perspektywie sprawi, że jakość twojego życia znacznie się poprawi. W końcu jesteśmy tym, co jemy.

8. Pilnuj każdego grosza

Stare przysłowie mówi: „grosik do grosza i będzie kokosza”, co oznacza mniej więcej, że jeśli będziesz cierpliwie oszczędzał każdy grosz, w końcu dorobisz się jakiegoś majątku i spełnisz swoje marzenia.

9. Oszczędzaj na emeryturę

Niezależnie od tego, ile masz lat, nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć oszczędzać na emeryturę. Jesień życia jest trudna, pełna chorób i samotności. Warto zabezpieczyć się, by móc wtedy pozwolić sobie na w miarę wygodne i bezpieczne życie.

10. Zabieraj głos publicznie

Nawet jeśli obecnie nie masz powodów, by występować publicznie, nigdy nie wiesz, kiedy to nastąpi. Ćwicz przy każdej możliwej okazji (wesele, zebranie członków wspólnoty), by nauczyć się, jak kontrolować stres, nawiązywać kontakt z publicznością i przedstawiać swoje racje w interesujący sposób.

11. Czytaj dla przyjemności

Foto: Shutterstock

Czytanie to jedno z najbardziej rozwijających zajęć. Nigdy nie przestawaj czytać dla przyjemności, nawet jeśli twój zawód wymaga czytania wielu fachowych lektur. Nawet najbardziej banalna książka jest dobra dla twojego mózgu.

12. Znajdź sobie hobby

Nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz czasu na dodatkowe zajęcia, warto byś poszukał sobie hobby. To klucz do stworzenia balansu w życiu i uniknięcia wypalenia w pracy.

13. Wybierz jedną rzecz, w której będziesz mistrzem

Ludzie mają problem z tym, że chcieliby być doskonali w wielu rzeczach, najlepiej we wszystkim. Jeśli coś im się nie udaje, przerzucają się szybko na coś innego. Tymczasem mistrzostwo osiąga się dzięki powolnej i żmudnej pracy. Zazwyczaj starcza życia na osiągnięcie doskonałości tylko w jednej rzeczy, więc wybierz ją i staraj się ze wszystkich sił.

14. Zadbaj o czas dla siebie

Wbrew powszechnym przekonaniom to, czego tak naprawdę nie umiemy, to odpoczywać. Ludzie o skłonnościach do perfekcjonizmu, zapracowani, goniący za sukcesem, nie potrafią powiedzieć sobie „stop” i znaleźć chwili, by pobyć sam na sam ze sobą, pomyśleć, odetchnąć. Jednak jeśli się tego nie nauczymy, grozi nam przemęczenie, załamanie psychiczne, wypalenie zawodowe i wiele innych rzeczy, z którymi wolelibyśmy nie mieć do czynienia. Warto nauczyć się odpoczywać.

15. Zagaduj nieznajomych

Dla osób nieśmiałych to może być wyzwanie ponad siły, jednak w tym wypadku tylko skok na głęboką wodę może przynieść efekty. Widzisz kogoś, kto wydaje ci się interesujący? Zagadaj go. Lęk przed odrzuceniem jest naturalny, warto nauczyć się go pokonywać.

16. Zostań wolontariuszem

Bezinteresowne uczynienie czegoś dla kogoś innego daje nam wspaniałe poczucie uczestniczenia w czymś, co naprawdę ma sens, w czymś wielkim. Spróbuj swoich sił w wolontariacie, a zobaczysz, że odzyskasz być może zagubiony sens życia.

17. Ćwicz cierpliwość

Codziennie stykamy się sytuacjami i zachowaniami, które powodują, że mamy ochotę wybuchnąć. Sztuką jest nauczyć się, jak znosić je cierpliwie, nie przykładać aż tak wielkiej wagi do rzeczy, które w ostatecznym rozrachunku okazują się mało ważne.

18. Staraj się osiągnąć coś, co wydaje ci się niemożliwe

Foto: Chanwit Ohm / Shutterstock

Jednym ze sposobów na podbudowanie własnej samooceny, jest osiągnięcie czegoś, co wydawało nam się zupełnie niemożliwe. To poczucie siły i euforia są nieporównywalne z niczym. Jeśli więc jest coś, co wydaje ci się ogromnie trudne (np. masz lęk wysokości, więc uważasz, że nigdy nie wejdziesz na żadną górę), spróbuj to zrobić.

19. Wyłączaj urządzenia elektroniczne przed snem

Naukowcy grzmią od dawna, że światło, jakie pada z ekranów urządzeń elektronicznych ma fatalny wpływ na jakość naszego snu. Dlatego warto już jakiś czas przed pójściem do łóżka wyłączyć wszystkie urządzenia, przestać odpisywać na wiadomości na messengerze, oglądać telewizję itd.

20. Wysypiaj się

Sen to zdrowie. Bez odpowiedniej ilości snu nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Zbyt duża jego ilość nie jest również zdrowa. Większości ludzi wystarczy 7-9 godzin snu na dobę, by w pełni odzyskać siły i być w doskonałej formie.